Stavbári v Ázii

23rd Február, 2009 - Napísal/a admin - No Comments

Ďalší výstrižok… Prepis je bez zmien a gramatických úprav.

scan0005

V rámci kultúrnych dohôd medzi Ministerstvom kultúry ČSSR a ZSSR bol náš folklórny súbor Stavbár na umeleckom turné V Tadžickej SSR.
Išlo o historický zájazd z viacerých dôvodov. Bol to prvý zájazd do ZSSR, prvý zájazd mimo Európu a zájazd doteraz s najdlhšou trasou, veď za 17 hodín čistého letu súbor nalietal takmer 12500 km.
Súbor bol ubytovaný v rekreačnom stredisku textilnej továrne 10 km od hlavného mesta Tadžickej ZSSR Dušanbe. Mesto je jedno z najstarších miest v Strednej Ázii. Kvôli častým zemetraseniam, najviac so štvorpodlažnými budovami s orientálnou i modernou architektúrou. Celé vyše miliónové mesto je akoby jeden veľký park. Zeleň, ktorá v týchto končinách je veľmi vzácna, si tu veľmi šetria a opatrujú. Horúčavy presahujúce štyridsať stupňov Celzia pri nedostatku vody všetko spália o zmenia na hnedosivo.
Hory, zaberajúce 93 % územia Tadžickej sovietskej republiky sú pre nás trocha zvláštne, holé, smutné, porastené nanajvýš Ostrou trávou, kilometre a kilometre planín bez lesov a kríkov. Patria medzi ne aj najväčšie hory ZSSR Pamír s najvyšším vrcholom „Štítom Komunizmu“ Vysokým 7495 m nad morom. Vyše polovice územta sa nachádza v nadmorskej výške nad 3000 metrov.
Súbor absolvoval na svojorn turné 5 vystúpení v moderných kultúrnych stánkoch pred velmi vďačným a srdečným publikom, které je vnímavé a ktorému je ľudové umenie blízke. Všade nás vítali starým slovanským obyčajom, chlebom a soľou, ich typickou ľudovou hud bou a tancom domácích súborov. Súbor Stavbár vystupoval aj vysoko v horách v kúpeľoch Chodžaobigarm, kde sa liečia horné cesty dýchacie. Nadmorská výška 2945 m, čo je ďalší súborový rekord.
Hostitelia nám pripravili niekolko zájazdov do okolia Dušanbe, no zvlášť velký dojem v nás zanechalo mesto Nurek. Po privítaní, malom občerstvení a prehliadke ich skutočne krásneho a moderne vybaveného kullúrneho domu sme si prezreli mesto. Je to mesto nové, moderné s velkým centrálnym námestím, velkým parkom, hotelmi a reštauráciami európskeho charakteru, obchodným domom a letiskom. Mesto Nurek bole založené v r. 1961, keď sa začala stavať na rieke Vachši najväčšia priehrada na svete. Jej 300 m vysoký priehradný múr nie je z betónu, ktorý pri častých zemetraseniach by popraskal, ale z násypu ílu a kameňa. Priehrada tunelmi a kanálmi zavlažuje tisíce hektárov vyprahnutej pôdy južného Tadžikistanu.
Velkým zážitkom pre členov súboru boli návštevy zeleninových a ovocných trhov. Velké množstvá melónov, hrozna, granátových jablk, fíg a všelijakých exotických druhou ovocia a zeleniny, s hlasným chválením predavačov svojho tovaru s neodmyslitelným dohadovanim sa o cene, je pro našinca vec
Súbor navštívil aj kolchoz zameraný na pestovanie bavlny. Zberom bavlny, pre zlý terén zväčša ručný, žije začiatkom jesene doslova každý občan. Ide iba o krátke obdobie, kedy je treba otrhat bavlnené chumáče, osušit ich na slnku a odviest na spracovanie.
Na spiatočnej ceste sa súbor zastavil v Moskve. Pracovnici Federálneho ministerstva kultúry ZSSR nám ukázali Červené námestie a ostatné historické časti mesta, no a po nákupoch posledných suvenírov a obede na europský spôsob na našom veľvyslanectve poslednýkrát nasadáme do lietadla. Posúvame si hodinky o 5 hodín dozadu a plní dojmov a nových poznaní, každý čaká na dotyk lietadla s rodnou zemou. Lebo všade dobre, ale doma najlepšie.

L. Fritz

Odoslané: Február 23, 2009

V kategórii: Archív / z histórie


Žiaden komentár

Žiadny komentár

Zanechajte kometár/odpoveď

Meno *

E-mailová adresa*

Webstránka