Folklórny súbor Stavbár v Brazílii

23rd Február, 2009 - Napísal/a admin - No Comments

V rámci trashdivingu sa nám podarilo vydolovať zo zabudnutia aj tento výstrižok z novín. Prepis je bez zmien a gramatických úprav.

scan0003
V dňoch 4. 7. -17. 7. 1998 sa v brazílskom meste Recife uskutočnil III. medzinárodný tanečný festival. Medzi účinkujúcimi boli nielen mnohé domáce súbory, ale aj hosťujúce súbory z Argentíny, Ango­ly, Kuby a Slovenska.

Našu krajinu dôstojne reprezentova­la časť FS Stavbár pod vedením Zdenka Čerňana. S veľkým úspechom sme absolvovali vystúpe­nia nielen na festivale, ale aj v menších mestách ako Bezerros či Amaraji. Veľmi originálne pre domá­ce publikum boli (tiež) živá hudba a spev, vo veľkej miere ich zaujala rozmanitosť krojov a šikovnosť v predvádzaní tanečných prvkov. S mnohými domácimi folklórnymi súbormi sme nadviazali priateľské vzťahy. S rovnakou úspešnosťou sme reprezentovali Slovensko na re­cepcii pri príležitosti návštevy argentínskeho konzula v Recife.

Prímorské mesto Recife je svojou rozlohou tretím najväčším mestom v Brazílii. Má asi 2,5 milióna obyvate­ľov, množstvo historických pamiatok a iných zaujímavostí. Vďaka slo­venskému konzulovi v Recife Joaovi Alixandrovi Netovi, Slovákom a Čechom žijúcim v Brazílii i vďaka organizátorom festivalu mohol náš FS Stavbár, pracujúci pod Žilinskou univerzitou, nielen šíriť slovenskú kultúru, ale aj spoznávať život a zvyklosti brazílskeho národa. Ochutnali sme rôzne druhy exotické­ho ovocia, špeciality z morských rýb, zažili sme futbalovú horúčku fanúši­kov brazílskeho futbalu pri MS vo Francúzsku, videli sme nekonečné pláže, plantáže banánovníkov, koko­sovníkov, cukrovej trstiny … Tieto ne­zabudnuteľné zážitky ostanú v na­šich srdciach do konca života.

FS Stavbár absolvoval už množstvo folklórnych festivalov doma i v zahra­ničí, no možno povedať, že ten prvý zaoceánsky patrí k najzaujímavejším a najexotickejším. Dúfajme, že ne­zostane zapísaný v našej kronike ako jediný, a že sa nám v budúcnosti opäť podarí navštíviť túto zaujímavú krajinu.
Martina Martáková

Odoslané: Február 23, 2009

V kategórii: Archív / z histórie


Žiaden komentár

Žiadny komentár

Zanechajte kometár/odpoveď

Meno *

E-mailová adresa*

Webstránka